اندازه لات در فیوچرز و آپشن ها چیست؟ 

اندازه لات در فیوچرز و آپشن ها چیست؟ 

یکی از ویژگی های منحصر به فرد از فیوچرز مبادله معامله این است که آنها استاندارد شده است. روشی که اکثر شرکت ها این کار را انجام می دهند با استفاده از حداقل اندازه های لات است. اندازه زیادی برای فیوچرز پایین ترین اندازه بلیط از سهام شما می توانید تجارت (فیوچرز) است.

هنگامی که آپشنهای تجاری و فیوچرز، شما فقط ممکن است فروش و یا خرید آن محصولات در حداقل یک مقدار و یا چند برابر از آن اندازه زیادی است. . به همین ترتیب، ویژگی های قابل اعتماد اندازه زیادی از ۲۵۰ سهام، بنابراین شما باید آن فیوچرز و آپشنها با استفاده از چند برابر از ۲۵۰ تجارت.

اندازه زیادی برای فیوچرز و آپشنها یکسان است. هنگامی که شما از فیوچرز / آپشنهای اندازه زیادی صحبت می کنند، محصول و قیمت ارزش علمی برای قرارداد آتی است. بیایید همه چیز را به اجزای مختلف بررسی کنیم برای کمک به شما در درک مفهوم.

اندازه لات فیوچرز و آپشنها چیست؟

کلید درک معاملات آتی و آپشنها (F&O) تمرکز بر مفهوم اندازه های لات است. این یکی از روش های مورد استفاده برای استاندارد سازی معاملات در این بازار است. شما باید از تفاوت بین جلو و فیوچرز آگاه باشید. دومی استاندارد شده است، اما سابق شامل محصولات OTC (بیش از حد شمارنده) است. چرا اندازه لات در معاملات آتی و آپشنها لازم است؟

یکی از راه های استاندارد کردن فیوچرز با استفاده از اندازه های زیادی است که به آن ها یک بازار ثانویه می دهد. به عنوان مثال، کسی مایل به فروش تعداد عجیبی از سهام آتی به شما، اما هیچ خریداران وجود دارد، که ارائه یک مشکل است.

هر فیوچرز و آپشنهای فارکس پلت فرم تجاری شما استفاده خواهد شد اندازه های زیادی برای استاندارد. SEBI در درجه اول اندازه های زیادی را برای تمام سهام و شاخص های معامله شده در فیوچرز و آپشنها تعریف می کند. به طور مداوم لیست را به روز می کند.

چگونه اندازه لات ثابت (فیوچرز و آپشنها)؟

شما باید تاریخ آن را درک کنید تا مفهوم را درک کنید. SEBI در اصل ارزش اندازه لات را برای یک شاخص یا سهام به عنوان Rs.2 lakh ثابت کرده بود. شما باید به یاد داشته باشید که آنها ارزش های تصوری هستند و نه حاشیه واقعی قابل پرداخت است.

حاشیه در فیوچرز کسری از ارزش مونه است. به همین ترتیب، اندازه لات در تعداد مربوطه ای از سهام ثابت می شود. هنگامی که توسط قیمت های بازار فعلی ضرب, که ارزش notional بیش از Rs.2 lakh ارائه. این تمرین تا سال ۲۰۱۵ بود.

در سال ۲۰۱۵، SEBI انتخاب کرد که گمانه زنی های چک را برای سرمایه گذاران خرده فروشی آپشنها و فیوچرز ها به روز کند زیرا بیشتر آن ها خطرات کامل درگیر را درک نمی کردند. سپس SEBI اندازه لات نشان دهنده را به بیش از Rs.5 lakh اصلاح کرد و شامل مقررات بیشتری در لیست F&O بود تا ارزش های معنایی بین Rs.7 lakh و Rs.10 lakh داشته باشد.

امروزه مقادیر اندازه لات اغلب متفاوت است، اما به طور متوسط Rs.7 lakh و Rs.10 lakh دارند. SEBI تنها شروع به بررسی برای تغییر اندازه های زیادی و آنها را به سطوح عادی زمانی که ارزش زیادی واگرا به طور قابل توجهی از آن محدوده.

چرا اندازه لات در بازار فیوچرز و آپشنها اصلاح شده است؟

همانطور که می بینید، یک محدوده ارزش نشان دهنده برای اندازه های زیادی حفظ شده است. در حالی که آنها در ارزش های زیادی نشان دهنده در یک نقطه از زمان pegged، آن ارزش های شناختی در هر لات تغییر خواهد کرد البته اگر سهام به شدت حرکت می کند به بالا یا پایین.

به عنوان مثال، شما سهامی با اندازه زیادی ۱۰ سهم با قیمت Rs.600 خواهید داشت. این دارای ارزش notional از Rs.6 lakhs / لات. اگر سهام به Rs.1500 افزایش یابد، ارزش زیادی آن به Rs.15 lakhs تغییر خواهد کرد و پرداخت حاشیه را برای بسیاری از معامله گران سخت می کند. این امر بر نقدینگی تأثیر می گذارد. بنابراین، SEBI تصمیم می گیرد اندازه لات را به حدود ۵۰ کاهش دهد تا ارزش زیادی را به سطح قابل لمس Rs.7.50 lakhs بیاورد. این یک روند در حال انجام در اینجا است.

منطق معکوس نیز برای اصلاحات قیمت سهام اعمال می شود. SEBI تجدید نظر در اندازه های زیادی بالاتر به آنها را انجام میدهد تا  سازگار تر با ارزش های نشان دهنده باشد . آن تجدید نظرها به طور معمول انجام می شود.

نکته ای که باید در اینجا درک کنیم این است که مقادیر لات نشان دهنده اندازه های لات فردی ثابتی دارند و باید به طور مداوم بر اساس حرکات بازار شاخص یا سهام اصلاح و بررسی شوند. به همین دلیل است که اندازه های زیادی متفاوت است، و آنها با زمان اصلاح می شوند.

به عنوان مثال بانک نیفتی قیمت واحدی ۳۵٬۰۰۳ و اندازه زیادی ۲۵ سهم دارد، اما رنگ های آسیایی قیمت Rs3,018 را با اندازه بسیار ۳۰۰ سهم دارد. ارزش پیش بینی هر دو تقریباً برابر است که پایه و اساس معاملات آتی و آپشنها است.

نتیجه

اندازه های لات حداقل مقدار خرید را برای قراردادهای آتی و آپشنها تعریف می کنند. معامله گران ممکن است آنها را بر اساس اندازه زیادی و یا چند برابر از آن خرید کنند . حالا که این را می دانید، ممکن است تجارت F&O آسان تر باشد.

سوالات اغلب پرسیده شده

چقدر زیادی در فیوچرز است؟
لات نشان دهنده این است که چگونه بسیاری از قراردادها در یک امنیت موجود است، بنابراین بسته به اندازه زیادی از فیوچرز یا گزینه به طور دوره ای تغییر می کند.

چگونه می توانم اندازه لات فیوچرز را پیدا کنم؟
شما با ضرب قیمت هر واحد در اندازه قرارداد، ارزش وجهی قرارداد آتی خود را محاسبه می کنید.

در فیوچرز حداقل  اندازه لات چه است؟
اندازه لات برای مشتقات سهام همیشه حدود ۲۵ ثابت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *